Arduino, elektronik projeleri oluşturmak için kullanılan açık kaynaklı bir platformdur. Arduino, hem fiziksel olarak programlanabilir bir devre kartından (genellikle mikrodenetleyici olarak anılır) hem de bir yazılım parçasından veya bilgisayarınızda çalışan, bilgisayar kodunu fiziksel karta yazmak ve yüklemek için kullanılan IDE’den (Integrated Development Environment – Entegre Geliştirme Ortamı) oluşur.

Arduino kartın farklı modelleri var. Bunlar arasında maliyetinin düşük olması ve kod örneklerinin fazlalığı gibi avantajlarından dolayı Arduino UNO kart en yaygın kullanılanlardan biri. Daha fazla pin sayısına ya da daha küçük boyuta ihtiyaç duyulduğunda (örneğin giyilebilir teknolojilerde kullanmak için) farklı Arduino modelleri seçilebilir.

En Popüler Arduino Türleri Nelerdir?

Arduino bir dizi farklı prototipten oluşur ve plakaların her birinin onu diğerlerinden ayıran bir özelliği vardır. Bunlar arasında aşağıdakileri bulabilirsiniz:

1. Arduino UNO

Konfor derecesi nedeniyle, yeni başlayanlar için bir başlangıç kiti ile birlikte en popüler modeldir.

Program kodlarının çoğunu saklamak için 32Kb hafızanın yanı sıra 16 tip dijital giriş ve çıkışa sahiptir.

2. Arduino Nano

UNO’nun en küçük versiyonu olarak kabul edilir. Sınırlı alana sahip projeler için mükemmeldir. Önceki plaka tipiyle aynı özelliklere sahiptir. 

3. Arduino Mega

UNO’nun bir üst modeli olarak bilinir, çünkü onunla tamamen uyumludur. Kalkanları veya genişletmeleri bağlamak için pimler aynı konumuna sahiptir.

Arduino ile Neler Yapabilirim?

Robotlar, insansız hava araçları (drone), akıllı ev otomasyonu projeleri yapabilirsin. Bunun yanı sıra Arduino ile yapabileceğiniz projelerin tek sınırı sizin hayal gücünüzdür. Aklınıza gelen hemen her çeşit projeyi Arduino kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

Arduino İle Akıllı Cihaz Tasarımı Eğitimine kayıt olmak için tıklayınız.

Formu doldurun, sizi arayalım!