Doğum dünya üzerindeki en mucizevi olaylardan biri olarak düşünülmelidir. Bir bebeğin gelişimi ve daha sonra dünyaya gözlerini açma süreci hem anne için hem de bebek için tarifi olmayan bir mucizevi süreçtir. Hamileliğin ilk aylarından son aylarına kadar her süreç özenli bir şekilde takip edilmeli ve bebeği dış dünyaya aylar öncesinden hazırlamanız gerekmektedir. Ancak bu süreç hem stresli hem de yorucu olabilir. Bu süreç içerisinde doğru bilgiler almak ve süreci daha rahat geçirmek için yardım alınabilmektedir. Doğum koçluğu da bu noktada sizlere yardım etmek üzere yanınızda olan ve süreci atlatmanızı sağlayan kişilerden oluşmaktadır. 

Doğum Koçluğu Nedir?

Hamilelik sürecinde ve doğum sürecinde anne kadar annenin çevresindeki kişilerinde bu sürece hazırlanması ve eğitimli olması gerekmektedir. Doğum koçluğu, anneyi ve çevresindeki kişileri hamilelikten itibaren doğuma ve doğum sonrasına hazırlayan sertifikalı kişiler tarafından verilen eğitim sürecidir. Doğum koçu, doğuma kadar olan süreçte ve doğumda olabilecek her durum için yanınızda yer alır ve sizlere destek olur. 

Doğum koçluğu, doğum esnasına yaklaşmış olan anneler için rahatlatıcı yardımlarda da bulunmaktadır. Masajlar, nefes egzersizleri, meditasyonlar, aromaterapi gibi anneyi rahatlatacak yöntemler denenmektedir. Gerekli olduğu durumlarda bu yöntemler babaya da öğretilerek, anne ve babanın bu süreçte daha derin bir bağ kurması sağlanır. 

Doğum koçluğu yapan her kişinin sertifikalı bir eğitim almış olması gerekmektedir. Bu eğitimler özenle verilmektedir. Her sertifikalı eğitim de annenin ve babanın psikolojisine yönelik eğitimler, doğuma yönelik eğitimler verilmektedir. Bu sayede doğum koçluğu anne ve baba ile direkt olarak empati yeteneği üzerinden anlaşabilir ve olası her soruna karşı hızlı ve destekleyici bir çözüm üretebilir. Başkent Üniversitesi onaylı sertifikalı Doğum Koçluğu eğitimi Aknet Eğitim Kurumlarında  Dilek KırcaoğluSefer KayaoğluTuba Aynur Jinekolog Op. Dr Kağan Kocatepe eğitmenleri tarafından verilmektedir.

Doğum Koçluğu Ne Kadar Sürer?

Doğum öncesi, doğum anı ve doğum sonrası bir anne doğum koçluğu alabilir. Bu sürecin her anında anneye destek olmak ve doğum ile ilgili gerekli eğitimlerin verilmesini sağlamak doğum koçunun görevidir. Doğum esnasında, öğretilen yöntemlerin stres yapmadan kullanılmasını sağlamak ve annenin yanında destek olmak adına yer alır. Doğum sonrası doğum koçluğu ise doğru bebek bakımı, bebek ile anne arasındaki ilişki, emzirme, süt oluşumuna dair bilgiler gibi eğitimler verilir. Doğum sonrası annenin en fazla destek almak istediği dönemlerden biridir. Bu dönemde doğum koçunuz sizi yalnız bırakmayarak, doğru eğitimler ile yanınızda yer alacaktır. 

Doğum koçluğu (Doula), doğumun yaklaşması ya da doğuma esnasında gerekli olan nefes egzersizlerinin, normal doğum ise doğru ıkınma yöntemlerini ve derin gevşeme yöntemlerinin eğitimini vermektedir. Bu yöntemler doğum süresini daha da kısaltarak, annenin kendini fazla zorlamadan doğum yapmasına olanak sağlar. Aynı zamanda daha hızlı ve daha az müdahale ile doğum yapılması halinde bebek ile annenin bağı daha da güçlenmiş olur. 

Başkent Üniversitesi Onaylı Sertifikalı Doğum Koçluğu Eğitimi

EĞİTİM DETAYLARI İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

Formu doldurun, sizi arayalım!