İlişki ve evlilik danışmanı konusunda uzman olan kişilerdir ve çiftlere psikolojik danışmanlık yaparlar. Bu aşamada taraf değildirler, her iki tarafı dinleyerek kişilerin kendi çözümlerini bulmaları konusunda yol gösterirler. Evlilik danışmanı yargılamaz, ayıplamaz, bir konuda diretmez. Kişileri anlamaya ve tıkanan noktayı bulmaya destek olur.

Amaç kadın erkek arasındaki ilişkiyi daha sağlıklı bir zemine oturtmaktır. Tabi ki her sorunun hemen çözülmesi gibi bir şey söz konusu değildir. Bu konuda destek alınabilmesi için iki tarafında bu terapiye açık olması gerekir. Bu durum eşlerin birlikte çözecekleri bir konudur. Yapılan görüşmelerin sonucu iki tarafın karakteri bir anda değişmeyecektir. Çünkü karakter zaman içerisinde oturan bir yapıdır.

İlişki ve Evlilik Danışmanlığında Temel İlkeler

  • Evlilik ve Çift danışmanlığında temel hedef, ilişkiyi sağlıklı ve güvenli bir ilişki haline getirmektir. Bu nedenle çiftlerle çalışılırken hatalı ya da suçlu aranmaz. Var olan sorunu çözmek için iki tarafın da sorumluluğu alması sağlanır.
  • Evlilik ve Çift danışmanı, avukat ya da hâkim değildir. Kimin haklı kimin haksız olduğuna karar vermez. Çiftlerin haksızlık duygularını neden hissettiklerini anlamaya çalışır.
  • Evlilik ve Çift danışmanı taraf tutmaz.
  • Her iki tarafın da kendini güvende ve anlaşılmış hissetmesini ve çiftlerin birbirlerinin psikolojik ihtiyaçlarını karşılayabilmelerini amaçlar.

Evlilik Öncesi Danışmanlık

Evlilik öncesi danışmanlık evlenecek kişilerin tekil yaşamdan çift yaşamına geçmelerinde uyum problemi yaşamamaları için büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda iki kişinin evenmesi ile iki farklı ailenin de birlikte karar almaları, iletişim kurmaları çiftler için oldukça yorucu ve stres yaratıcı bir süreçtir. Anlayış ve samimiyetin davranışlara yansıtılmasının yanı sıra açığa çıkan problemlerin konforlu bir şekilde üstesinden gelinmesi adına kılavuz niteliğinde bir terapi sürecidir.

Aile Danışmanı Nasıl Olunur?

Aile danışmanı olabilmek için üniversitelerin 4 yıllık belli başlı lisans bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Bunlar içerisinde psikoloji, sosyal hizmet, sosyoloji, rehberlik ve psikolojik danışmanlık ya da hemşirelik ve tıp ve çocuk gelişime gibi bölümler öne çıkmaktadır. Aynı zamanda bazı eğitim kurumları ve kurslar kapsamında da aile danışmanı sertifikası alarak bu meslek gerçekleştirilebilmektedir.

İlişki ve Evlilik Danışmanlığı Eğitimine kayıt olmak için tıklayınız.

Formu doldurun, sizi arayalım!