İşaret Dili'ni henüz konuşmayı tam kavrayamamış bebeklere öğretmenin, etkili iletişim kurmayı öğretmek için harika bir yol olduğunu duymuş olabilirsiniz. Araştırmacılar ve eğitimciler artık, işaret dilini öğrenmenin sadece ilk birkaç yılda değil, ilerleyen yıllarda da işitme duyusu üzerinde olumlu etkilere sahip olduğunu keşfettiler. İşaret Dili'nin, işitme sorunu yaşamayan çocuk ve yetişkinler üzerinde de etkili olduğu görülmüştür ve bu etkilerden bazıları sizi çok şaşırtabilir.

İşaret Dili Öğrenmenin 5 Faydası

  1. Hecelemeyi geliştirir – Yürütülen araştırmalara göre temel işaret dili alfabesini öğrenen çocuklar hecelemede daha çok gelişme göstermektedirler. İşaret dili, heceleme için çocuklara farklı bir araç olarak hizmet eder ve beyin üzerinde daha büyük bir iz bırakır. Kaslarımızın kendilerine ait minik hafızaları vardır, bu yüzden bir kelimenin hem sözel hem de fiziksel olarak hecelenmesi hatırlanmasını kolaylaştırır.

  2. Sınıftaki davranışı olumlu yönde etkiler – İşaret dilini sınıflarında kullanan bazı öğretmenler, sınıflarının disiplinini daha kolay sağladıklarını belirtmektedirler. Tuvalet ihtiyacını belirtmek ya da soru sormak için işaret dilini kullanmanın, derslerin bölünmesini azalttığı ve odak dağılmasını engellediği görülmüştür.

  3. Küçük motor becerileri geliştirir – İşaret dili, kullanımında gerektirdiği el becerisi sayesinde küçük motor becerilerini geliştirir. Küçük kasların zayıflığı ve koordinasyon eksikliğinden şikâyetçi kişiler, işaret dilini kullanarak hem bu sorunları çözebilirler hem de farklı bir dili daha etkili biçimde kullanmayı öğrenebilirler.

  4. Genel iletişim becerileri oluşturmada yardımcı olur – Bir ‘dili’ düşündüğünüzde yalnızca sözel bir dil (İngilizce gibi) aklınıza gelebilir. Ancak bir dil, beden dili ve duygu dili gibi farklı bileşenlere sahiptir. Yürütülen ilginç bir araştırma, işaret dili bilen insanların, beden dilini (iletişimin bütünleyici bir parçası) daha iyi okuyabildiğini göstermiştir. Konuşma dışındaki iletişim yollarını düşünün; birine kırmızı güller yollamanın aşk mesajı taşımasının nedeni farklı çiçeklerin farklı duygusal anlamlar taşıdıklarını öğrenmiş olmamızdır. İşaret dili de farklı duygusal mesajlar iletebilir ve bazen sözel olarak kendilerini ifade etmekte zorlanan kişilere duygularını açıklamalarında yardımcı olabilir.

  5. Kelime haznesini geliştirir – İnsanlar iletişim kurarken bedenlerini kullanmaya doğal olarak yatkındırlar (parmakla göstermek, omuz silkmek veya ağzını buruşturmak gibi). İşaret dili bu doğal yatkınlığı kelime haznesini ve kelimelerin anlamını güçlendirmek için kullanır. Bir kelimeyi hem duymak hem de görmek, o kelimenin beyin üzerinde daha büyük bir etki bırakmasını sağlar. Örneğin ‘dinle’ kelimesinin elle kulağı gösterme hareketi ile birleşmesi söylenen kelimenin daha etkili olmasını sağlayacaktır.

Duyma sıkıntısı yaşamayan insanların işaret dilini öğrenmelerinin daha birçok faydası bulunmaktadır. Otizm gibi engelliliklere sahip insanların da işaret dili gibi araçlar kullanarak daha kolay iletişim kurdukları gözlemlenmektedir.

İşaret dilini öğrenmek ve kendi çocuklarınıza ya da öğrencilerinize öğretmek isterseniz kullanabileceğiniz birçok araç bulunmaktadır. Bunun için tasarladığımız eğiim ve videolar sayesinde her işareti öğrenebilirsiniz. İşaret dilini yalnızca başlangıç seviyesinde öğrenmek bile heceleme, kelime dağarcığı ve genel iletişim becerilerini geliştirmenizde yardımcı olabilir. Her şeyden öte, işitme sorunu yaşayan kişilerle kolayca iletişim kurabilirsiniz.

İşaret Dili eğitimcimiz Neslihan Kurt ile eğitimlere günün dilediğiniz saatlerinde, Türkiye'nin her yerinden kolayca başlayabilirsiniz.

Formu doldurun, sizi arayalım!