Eğitim sürecinin belli bir zaman diliminde gerçekleşmesi sonucunda alınan sertifikalarla, uzmanlık alanlarına göre hizmet verilebilmektedir. Yaygın ve popüler olarak araştırılan eğitimler arasında yer alan Kobi eğitimi de bu eğitimlere örnektir. Kobi danışmanlığı için de gerekli olan süreçler aynen sertifika ile sonuçlanır. Zira bu sertifikalı eğitimler sayesinde Kobi danışmanı olmak da mümkündür. “Peki, nasıl Kobi danışmanı olunur? Kobi danışmanlığı sertifika eğitimi nasıl alınır? Kobi eğitimi sonrasında alınan sertifika ne işe yarar? Kobi danışmanlığı eğitimine kimler katılabilir?” diye soruyorsanız, tüm bu konular hakkındaki detayları yazımızın tamamında bulabilirsiniz.

Kimler Kobi Danışmanı Olabilir?

Kobi danışmanlığı yapmak isteyenlerin öncelikle belli bir hizmet öncesi eğitim programına dahil olması gerekmektedir. Hizmet öncesinde bazı ana konulardan oluşan sınavlara katılma zorunluluğu vardır. Bu ana konular; pazarlama, finans, işletmecilik, üretim ve insan kaynaklarıdır. Sınav sonucunda gerekli sınav ölçütünü karşılayan kişiler sertifika alabilmekte ve kendi uzmanlık alanları olan Kobi danışmanı olarak hizmet verebilmektedir. 

Eğitim sertifikası için yürütülen sınavlar genel olarak üniversitelere tarafından yapılmaktadır. Bunun yanı sıra Kobi danışmanı olmanın bir başka yolu da vardır. Bankalarda ticari müşteri bölümlerinde çalışanlar, bazı bankalar tarafından gerekli konular ile ilgili eğitim verilebilir ve eğitim sonucunda sertifika alınarak, Kobi danışmanlığı yapılabilir. Aynı zamanda İŞKUR ve KOSGEB tarafından Kobi danışmanlığı için yapılan sınavlar vardır, bu sınavların ölçütü karşılaması sonucunda sertifika almaya hak kazanılır. Kısacası Kobi danışmanı olmak için öncelik, Kobi danışmanlığı sertifika eğitimi almak olmalıdır.

Kobi Danışmanlığı Sertifika Eğitimi Nedir?

Kobi danışmanlığı; en kısa tanımıyla küçük ve orta işletmelerin gelişim göstermesi konusuyla yakından ilgilenen ve bu durumdan sorumlu olan kişilere denmektedir. Ayrıca danışmanlık da süreç değişiklik göstermektedir.  Bir kısım, iş kurulmadan önceki hazırlık dönemine denk gelirken, diğer kısımda kurulmuş olan Kobilerin ilerleme göstermesi amacıyla destek sağlamaktadır. Aynı zamanda Kobi danışmanlığı, var olan Kobilerin iş durumunu çözümleyebilmekte ve gerek duyulan ihtiyaçları karşılama adımlarını geliştirebilmektedir. 

Kobi danışmanı sertifikası; birebir yüz yüze olarak veya çevrimiçi ortamlarda verilebilmektedir. Bu sayede çevrimiçi eğitim sayesinde eğitmenlerle canlı iletişim kurulabilmektedir. Süreç sonrasında çevrimdışı ortamdan eğitim ile ilgili video ve PDF dokümanlarına ulaşılabilmektedir. Eğitim süreci/programı tamamlandıktan sonra, sınava dahil olunmakta ve sonucunda Uluslararası Sertifikası alınabilmektedir. 

Kobi danışmanlığı eğitim süreci nasıl işliyor?

 • ➡️ 120 saat süren bir eğitimdir. Bu eğitim; çevrimiçi(online), uzaktan ve süper vizyon eğitim olarak 3 ana bölümden oluşmaktadır. 
 • ➡️ Eğitim; Prof. Dr. Ali HALICI, Prof. Dr. Ünsal SIĞRI ve Prof. Dr. Deniz Umut Erhan tarafından verilmektedir.
 • ➡️ Eğitimcilerin süreçte sunduğu pdf ve videolardan da yararlanma olanağı vardır.
 • ➡️ Kobi danışmanlığı eğitiminden; “Kobi danışmanı olmak isteyenler, Girişimci olanlar, danışmanlık hizmetleriyle ilgilenenler, danışmalık hizmetine yenilerini ekleyeneler, eğitim birimlerinden çalışmakta olan çalışan ve yöneticiler, danışmalık alanında uzman olmak isteyenler” yararlanabilir.

Kobi Danışmanlığı Sertifika Eğitimi İçerisinde Yer Alan Konular Neler?

Kobi danışmanlığı sertifika eğitimi; İçerik olarak oldukça zengin bir eğitim programıdır. Bu içerikte yer alan konular ise şu şekildedir;

 • ➡️ Grup çalışması boyutları,
 • ➡️ Toplantı ve zaman yönetimi,
 • ➡️ Üretim ve insana odaklılık,
 • ➡️ İşletme ve yönetim fonksiyonları,
 • ➡️ Karar verme destekleri,
 • ➡️ Başarı ölçüleri,
 • ➡️ Ekonomik, sektör, teknoloji ve yatarım analizi,
 • ➡️ Proje yöntemi,
 • ➡️ AR-GE

Bu eğitim alanlarının yanı sıra daha birçok alan yer almaktadır. En önemli özelliği de zengin içerikli olmasıdır. 

KOBİ Danışmanları Neler Yapar?

Kobi danışmaları hizmet öncesi planlı ve programlı içerikleri hazırlayarak danışanı ile görüşme süreci sağlar. Bu süreç hangi aralıklarla tekrar edilecekse onu belirler. Hazırlık kapsamında sürecek olan hizmet ile ilgili şartları ve tarihleri belirleyerek, danışanının bulunduğu durumu analiz eder. 

Kobi danışmanları; var olan Kobilere ve pazarlama işinde de yer alan Kobilere yardımcı olmak amacıyla yol gösteren kişiler elbette ki kaliteli çözümler bulan Kobi danışmalarıdır.  Bu nedenle Kobi danışmanlarının varlığı oldukça önemlidir. Kobi danışmanı olmak isteyenlerin seviye sınavlarına katılarak bu sınavlardan başarılı olması durumunda sertifika alırlar. Bu aşama sonrasında da eğitim kapsamında yer alan tüm konular da Kobi danışmanlığı yapabilmektedirler.

Kobi Danışmanlığı Sertifika Eğitiminin Kazandıracağı Avantajlar Neler?

Kobi danışmanlığı sertifika eğitimi; var olan ya da girişimde bulunan Kobilerin mevcuttaki durumlarını analiz edecek, sorunların tespitini yapacak ve bu sorunlara istinaden çözüm önerileri sunacak, gerektiği zamanda yönlendirmelerde bulunacak ve yol gösterecek yeterliliğe sahip olma durumunu sizlere kazandıracaktır. 

Kobi danışmanlığı sertifika eğitimi aldıktan sonra çevrenin güvenliğini sağlamak, hizmet kalitesini geliştirmek, verilen hizmetleri izlemek, iş takibi sağlamak ve plan hazırlamak, müşteri ile ilgili portfolyo hazırlamak, Kobi ile görüşme gerçekleştirme sürecini planlama ve görüşme sağlamak, hizmetin süreç kaydını tutmak, Kobi mevcut durum analizi yapmak, Kobi faaliyet yapısının analizi yapmak ve Kobi mali durumunu inceleyerek analiz etmek gibi görevleri üstlenirler.

Kobi Danışmanlığı İndirimleri Nedir? Kobi Danışmanlığı ile İlgili Ayrıntılara Nasıl Ulaşabilirim?

İndirimden yararlanacak kişiler;

 • ➡️ Engelli bireylerin engel oranına göre %50 indirim,
 • ➡️ Gazi olanlara %50 indirim,
 • ➡️ 1.derece şehit yakını olanlara %50 indirim,
 • ➡️ Başkent üniversitesinde çalışmakta olan kişilere ve öğrencilere %10 indirim eğitim kurumu tarafından karşılanmaktadır. 

Kobi Danışmanlığı Sertifika Eğitimi konusunda Aknet Akademi Eğitim Kurumu Eğitim danışmalarından bilgi almak için “detaylı bilgi talep et” ve “hemen bilgi al” bölümünden yararlanabilir aynı zamanda Aknet Akademi Kobi Danışmanlığı Eğitimi sayfasına tıklayarak direkt olarak bilgi alabilirsiniz.

Formu doldurun, sizi arayalım!