Yaşam koçu özellikle son yıllarda daha sık duyduğumuz iş alanlarından bir tanesi olup oldukça fazla kişi tarafından da rağbet görmektedir.

Yaşam koçu başarılı bir yaşam sürdürülebilmesi açısından oldukça önemli role sahip olan bir meslektir Danışanın hayattaki tarzını değiştirerek daha pozitif bir şekilde hareket edebilmesine olanak sağlamaktadır. Bundan dolayıdır ki, pek çok kişi yaşam koçu üzerinde çeşitli araştırmalarda bulunmakta ve destek almak istemektedir. Sizlerde yaşam koçu hakkında merak ettiklerinizin cevabını arıyorsanız, yazımızdan detaylarına ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Yaşam Koçu Nedir? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Yaşam Koçu Ne Demek?

Yaşam koçluğu, danışan kişinin potansiyelinin en üst limitlerine çıkmasını ve yaşam hedeflerine ulaşmasını sağlayan profesyonel bir rehberlik sistemidir. Yaşam koçluğu çalışmaları kapsamında kişisel gelişim ve kariyer planları üzerinde durulur.

Yaşam koçu, gerekli eğitimleri tamamlamış, alanında uzman kişidir. Danışanıyla bire bir ilgilenerek kişinin kendi potansiyelini keşfetmesi, geliştirmesi, kişisel hedeflerini tanımlaması üzerine doğru soruları sorar ve danışanı harekete geçirmek için uygun stratejiler geliştirir.

Yaşam Koçu Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Yaşam koçluğu, yaşam koçu ve danışan arasındaki yaratıcı ortaklıktır. Bu ortaklıkta, yaşam koçunun görevlerinin bazıları aşağıdaki gibidir:

  • Danışanın, istediği hedeflere ulaşabilmesi için hayat tarzına uygun bir bakış açısı geliştirmesini sağlamak,

  • Danışanı, kendi potansiyelini keşfetmesi ve geliştirmesi için motive etmek,

  • Danışanın hedeflerine, karakterine ve bakış açısına uygun eylem planları ve stratejiler geliştirmek,

  • Danışanın sorumluluk almasını sağlamak için bakış açısını geliştirmek,

  • Doğru sorularla danışanın ihtiyaç duyduğu cevaba ulaşmasını sağlamak,

  • Etkili, dengeli ve başarılı bir yaşam sürmesi için danışanın; doğru karar alma ve seçim yapma yetilerini geliştirmesini sağlamak.

Yaşam Koçluğu Eğitimine kayıt olmak için tıklayınız.

Formu doldurun, sizi arayalım!