(11 Yorum)

Bilişsel Davranışçı Terapi Temel Eğitimi

Bilişsel Davranışçı Terapi; kişinin psikolojik sorunları ile ilişkili ya da onları sürdüren düşünce, duygu ve davranışlarını hedef alarak iyileşme sağlamayı amaçlayan öğrenme kuramları ve bilişsel psikoloji ilkelerine dayalı psikoterapi türüdür.
Hemen Bilgi Al
100 Saat
Eğitim İçeriği

Eğitimi Kim Veriyor:

Bilişsel davranışçı terapi temel eğitimi, Uzman Psikolog İlker Küçük tarafından verilmektedir.

Eğitim Onayı ve Sertifika:

Başkent Üniversitesi Bilişsel Davranışçı Terapi Temel Eğitimi Sertifikası

Eğitim Süresi: Uzaktan Eğitim + Online Eğitim + Süpervizyon Eğitimi: 100 saat

Bilgi almak için bu sayfada yer alan Hemen Bilgi Al butonunu tıklayarak İletişim Formunu doldurabilirsiniz. Eğitim danışmanlarımız sizi arayıp, tüm merak ettiğiniz konularda yardımcı olacaklardır.


 • Psikologlar,
 • Psikolojik Danışmanlar,
 • Psikiyatristler,
 • Psikiyatri Hemşireleri,
 • Sosyal Hizmet Lisans Mezunları,
 • Hekimler,
 • Aile Danışmanları,

Uğraş tedavisi, rehberlik ve danışma gibi yardım amaçlı profesyonel alanlarda eğitim almış olmaları gerekmektedir.

Psikoterapi nedir?

Psikoterapi Yaklaşımları ve Bilişsel Davranışçı Terapiyle Karşılaştırılması

 • Psikanaliz ve Psikodinamik Psikoterapiler
 • Varoluşçu Terapi
 • Gestalt Terapi
 • Akılcı (Düşünsel) Duygusal Davranış Terapisi
 • Bilişsel Davranışçı Terapi

Bilişsel Davranışçı Terapiye Giriş

Temel İlkeler

Tarihçe

Bilişsel Davranışçı Terapiye Uygunluğun Değerlendirilmesi

Terapi Odası ve Genel Kurallar

Teröpatik İlişki ve İşbirliği

Tedaviye Genel Bakış

Değerlendirme, Kavramsallaştırma Ve Formülasyon

Terapi Süreci

Terapi Süreci Amaç, Yapısı ve Aşamaları

Bilişsel Kavramsallaştırma

Değerlendirme Seansı

İlk Terapi Seansının Yapısı

İkinci Seans ve Sonrası Yapı ve Biçim

Terapi Seanslarını Yapılandırmayla İlgili Problemler

Otomatik Düşünceleri Belirleme

Duyguların Belirlenmesi

Otomatik Düşüncelerin Değerlendirilmesi

Otomatik Düşünceleri Yanıtlama

Ara İnançları Belirleme ve Değiştirme

Temel İnançları Belirleme Ve Değiştirme

Bilişsel Çarpıtmalar

Bilişsel Davranışçı Terapide Bilişsel Teknikler

Bilişsel Davranışçı Terapide Davranışsal Teknikler

Bilişsel Davranışçı Terapide Sorun Çözme Teknikleri

Bilişsel Davranışçı Tekniklere Ek Teknikler

Psikolojik nedenlerle ortaya çıkmış, kişiyi rahatsız eden duygu, düşünce ve davranışları, psikolojik yöntemler kullanarak değiştirme ya da kabule yönelik girişimlere psikoterapi denir.

Bilişsel Davranışçı Terapi; kişinin psikolojik sorunları ile ilişkili ya da onları sürdüren düşünce, duygu ve davranışlarını hedef alarak iyileşme sağlamayı amaçlayan öğrenme kuramları ve bilişsel psikoloji ilkelerine dayalı psikoterapi türüdür.

Kişinin öz kaynaklarını kullanarak sıkıntı yaratan durumlarla başa çıkabilmesine yardımcı olacak becerileri kazandırmak asıl hedeftir. Terapist ve danışanın birlikte çalışarak saptadığı hedeflere ulaşmak ve “değişim” yaratabilmek için seanslar sırasında öğrenilenler seanslar arasında uygulamaya geçirilir. Seans içinde terapistten öğrenilen bilginin beceriye dönüştürülebilmesi için uygulamada “ev ödevleri” ya da egzersizlerden faydalanılır.

Özetle bilişsel davranışçı terapi sıkıntı yaratan belirtileri hedef alan, sıkıntıyı azaltmayı, düşünce biçimlerini yeniden gözden geçirmeyi ve sorun çözmede yardımcı olacak yeni stratejiler öğretmeyi amaçlayan etkililiğini araştırmalarla gösterilmiş bir psikoterapi türüdür.

Bilişsel Davranışçı Terapi Temel Eğitimi; bilişsel davranışçı terapi konusunda hiç çalışmamış bireylerden bu konuda oldukça deneyimli olan ancak danışanları bilişsel olarak kavramsallaştırma, müdahale planlama, çeşitli teknikleri uygulama, müdahalelerin etkinliğini değerlendirme ve terapi seansında ortaya çıkan sorunları belirleme gibi becerilerini geliştirmek isteyen bireylere kadar geniş kapsamlı profesyonellere yönelik bir programdır.

Bilişsel Davranışçı Terapi Temel Eğitimi; en başta bireylerin teorik bilgilerini geliştirmelerine imkan vermektedir, bununla birlikte daha önce sahip olduğu ve eğitimde kazandığı teorik bilgileri daha etkin bir şekilde uygulamalarını desteklemektedir, uygulama yöntemleri hakkında bilgi ve beceri kazandırmaktadır. Ayrıca katılımcıların kendi yöntemlerini de keşfetmelerine böylece bilişsel olarak kavramsallaştırma, müdahale planlama, çeşitli teknikleri uygulama, müdahalelerin etkinliğini değerlendirme ve terapi seansında ortaya çıkan sorunları belirleme gibi becerilerini geliştirmelerini sağlar.

Yorumlar
ARZU İŞBİLİR
Merhaba, firmanızdan 3 ayrı eğitim aldım. üç eğitimden ikisini (Montessori ve BDT) aktif olarak kullanıyorum; mesleki ve kişisel gelişimime olumlu yönde katkı sağlayan eğitimler oldu. Eğitmenlerinizin akıcı dili, dakik oluşları, dolu bir eğitim içeriği ile bizi karşılamaları ve daima destekleri için teşekkür ederim. Bu süreçte sevgili danışmanım, tatlı dilli Göksu hanıma da sonsuz teşekkürlerimi iletmek isterim. Bunların yanı sıra, özel eğitim alanında yeni ve kapsamlı eğitimleri dört gözle bekliyorum. Tüm AKNET ailesine iyi çalışmalar diliyorum.
AYSUN DURSUN KORUCUM
İletişimleri güzel ve yardımcı olan bir çalışan kadrosu var. Eğitimci kadrosu da bir o kadar iyi. Kendinize arti değer katan sertifikalar edinmek için Aknet doğru kurum.
ESRA MUTLU
Gayet ilgiyle takip ediyorum eğitimleri, sınava girip sertifikamı aldığım günü sabırsızlıkla bekliyorum
DERYA YILDIZ
Merhaba Aknet Akademi ailesi. Ben bu zamana kadar Aknet Eğitim kurumundan bir çok eğitim aldım ve bunların sertifikalarını alıp süreci tamamladım. Bir sürü eğitim almaya da devam ediyorum. Bunlardan sonra da açılan yeni eğitimlerle Aknet eğitim hayatım devam edecek diye düşünüyorum. Ben Aknet ile şubat 2022 de tanıştım o zaman ki hevesimi umudumu azaltmayıp aksine arttıran özellikle her sıkıştığımda bana yardımcı olup sakinleştiren beni artık benden iyi tanıyıp beni doğru eğitimlere yönlendiren bu kadar ayda güler yüzünü hiç esirgemeyen Kübra Hocama teşekkür ediyorum. Pandemi dolayısıyla canlı dersler yapılamasa da hazırladıkları video yayınlar ve dokümanlar da ,canlı derslerle bizi alanda hazırlamaya çalışan en ufak bir sorunda bize canı gönülden yardımcı olan hocalarıma şükran borçluyum. Bana her türlü kolaylığı sağlayan güler yüzünü oraya gittiğimde hiç esirgemeyen bi tanecik Kübra Hocam başta olmak üzere muhasebe biriminde çalışan tek tek bütün herkese ve bütün Aknet çalışanlarına çok teşekkür ediyorum. Ben sizi tanıdığım için çok mutluyum. İyi ki varsınız.
NESİBE MOLLA
Eğitim kurumu olarak var oluşunuz çok güzel. Bu konuda teşekkür ederim. Ve Leyla Hanım,Bizimle beraber yürüyüp ,yılmadan her sorumuza cevap verdiğiniz için, sabırlı,saygılı,sevecen olduğunuz için, bize bizden daha çok inandığınız için ayrıca Teşekkür ederim
MUSTAFA AK
Eğitim danışmanım her konuda yardımcı oldu.Kuruma , kurum yöneticilerine ve danışmanıma teşekkür ediyorum
Öğrenmeye Hazır Mısın?

Güçlü kadromuz, bilgi ve deneyimlerimiz ile hazırlanan sertifika programlarıyla iş dünyasında hep bir adım önde ol!

Formu doldurun, sizi arayalım!